Pielgrzymka do Grecji

Śladami św. Pawła z Tarsu

W dniach od 24 czerwca do 4 lipca br. odbyła się autokarowa pielgrzymka do Grecji. W tych niecodziennych przeżyciach wzięło udział 40 pątników naszej parafii, nie tylko.

W fazie wstępnej przejeżdżając przez Węgry i Serbię zobaczyliśmy splot różnych kultur, nacji i światopoglądów. Odwiedziliśmy Budapeszt ze Wzgórzem Gellerta i Bukareszt na połączeniu dwóch wielkich rzek Sawy i Dunaju, aby w pięknym klimacie tropików przekroczyć granicę z Grecją. Tam mogliśmy się rozkoszować starożytnymi szlakami spuścizny Apostoła zamierzchłych czasów: byliśmy w Tesalonikach dotykając świątyni Demetriusza, zagłębiliśmy się w historię Delf i przepowiedni Pytii, odwiedziliśmy Ateny przemierzając pozostałości ruin Akropolu czy weszliśmy w bogactwo przyportowego miasta Nafpio, które zachwyciło nas przytulną atmosferą krętych i wąskich uliczek greckiej kultury.  

To tylko niektóre znaczące miejsca na naszym szlaku pielgrzymkowym. Natomiast jedną z największych atrakcji naszej wspólnej eskapady to Meteory, klasztory usytuowane na skałach, w których tętni życie pustelnicze. Meteory Wielkiego Przemienienia czy św. Mikołaja do tej pory wywołują zachwyt nad intelektem i duchowością człowieka oraz prostotą przemawiania Pana Boga do ludzkiego serca. Non omnis moriar!

W tych niezapomnianych dniach był czas na codzienną Eucharystię, modlitwę indywidualną i wspólnotową, poznaliśmy tajniki prawosławia i różnic religijnych nawiedzając przepiękne tutejsze świątynie z Panią przewodnik Agatą. Było „coś” dla ducha i „coś” dla ciała. Przemierzając niektóre dłuższe etapy autokarowej pielgrzymki pogłębialiśmy naszą wiedzę poprzez filmy dokumentalne i fabularne, smakowaliśmy lokalnych potraw w rodzinnej wspólnocie stołu czy docenialiśmy piękność zatok morza jońskiego i egejskiego zanurzając się w ciepłej wodzie akwenu morskiego. 

Dziękujemy organizatorom za kolejny czas wypoczynku, regeneracji sił w obecności z Panem Bogiem i nieprzypadkowymi ludźmi. Carpe diem niech te słowa zabrzmią w naszych sercach jako wezwanie do czynnego uczestnictwa w życiu parafialnym naszej małej lokalnej dynamicznej wspólnoty.

Ks. Wiesław

« z 6 »