Parafia

Parafia pw. św. Łukasza Ewangelisty w Rui

dekanat prochowicki, diecezja Legnicka

Parafia została erygowana 28 maja 1965 roku. Na terenie parafii mieszka ok. 1567 osób. Parafia ma charakter wiejski, leży w całości na terenie gminy Ruja. Graniczy z Archidiecezją Wrocławską i Diecezją Świdnicką.

W skład parafii wchodzi sześć miejscowości:

  • Ruja – z siedzibą parafii i kościołem parafialnym pw. św. Łukasza Ewangelisty,

  • Tyniec Legnicki – z Sanktuarium Męki Pańskiej,

  • Lasowice – z kościołem filialnym pw. MB Królowej Polski,

  • Dzierżkowice – z kaplicą mszalną,

  • Strzałkowice – bez kaplicy,

  • Brennik – bez kaplicy.

Msze św. w niedziele i święta odprawiane są w kościołach w Rui, Tyńcu Legnickim i Lasowicach, a w soboty wieczorem Msza św. niedzielna w kaplicy w Dzierżkowicach. W ciągu tygodnia codziennie (w czasie letnim o godz. 18:00, w czasie zimowym o godz. 17:00) odprawiana jest Msza św. wg porządku:

Wtorek – Dzierżkowice

Środa – Tyniec Legnicki

Czwartek – Lasowice

Piątek – Ruja

Sobota – Dzierżkowice

Stosownie do okresu liturgicznego w każdym miejscu odprawiane są inne nabożeństwa: Roraty, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale (w Niedzielę przed Mszą św.), nabożeństwa majowe, czerwcowe i różańcowe. W parafii odbywają się również spotkania z dziećmi przed Pierwszą Komunią św. wraz z ich rodzicami oraz z grupami młodzieży przed Bierzmowaniem.

W każdy I piątek miesiąca jest okazja do spowiedzi św. Dwa razy do roku organizowana jest spowiedź św. z udziałem księży z dekanatu. W każdą I sobotę miesiąca ksiądz proboszcz odwiedza chorych.

W każdym z kościołów posługują przy ołtarzu ministranci i lektorzy. Gromadzą się również członkinie Żywego Różańca. Aktywnie działa także Rada Parafialna.