Sprawozdanie parafialne 2021 r.

  1. Życie religijne tworzą mieszkańcy osiedleni w sześciu miejscowościach. Stan obecny parafii to 1480 osób (w tym mieszkańcy DPS w Prząśniku). Na Msze św. niedzielne chodzi ok. 20% – 25%, na Mszach św. w tygodniu liczba uczestników jest mniejsza. W parafii posługują dwie Panie katechetki, którym składam serdeczne podziękowanie. 
  2. Życie sakramentalne. W okresie Adwentu odbywa się spowiedź św. dla mieszkańców. Były też przeprowadzone Rekolekcje Parafialne połączone z Odpustem w Tyńcu leg.

– pożegnaliśmy 29 zmarłych

– chrzest przyjęło 16 dzieci

– małżeństwo zawarło 3 pary

– I Komunii św. 27 dzieci

– chorych 10 osób

  1. W Kościele posługują ministranci i osoby czytające Pismo św. Dziękuje za włącznie się nowych osób w funkcje posługiwania Słowem Bożym. Społeczność Kościoła angażuje się w śpiew poprzez sprzęt multimedialny. W każdym kościele gromadzi się grupa Żywego Różańca św. Przy parafii działa aktywnie Rada Parafialna służąca radą i pomocą, zbiera „składki” na cele remontowe, której bardzo dziękuje. Jak co roku przechodzi przez naszą parafię Piesza Pielgrzymka do Częstochowy (ok. 160 osób w tym roku), jest też Dekanalna Droga Krzyżowa z Prochowic do Tyńca leg., są organizowane Dożynki Parafialne, powstała grupa modlitewna „Margaretka”. Dziękuję na przekazanie choinek do kościołów, płodów ziemi czy elektrośmieci na cele misyjne,  mieszkańcom Lasowic składam podziękowanie za przygotowanie Uroczystości Bożego Ciała, a zaangażowanym osobom z Tyńca leg., włącznie z Ochotniczą Strażą Pożarną za włączenie się w Peregrynację Obrazu św. Józefa, gościliśmy wspólnotę „Śladami Maryi”, która miała całodobowe czuwanie w Sanktuarium. Dzięki staraniom Gminy i Parafii powstał krótkometrażowy film o Sanktuarium. Dziękuje za koszenie trawy, utrzymanie porządku na wszystkich cmentarzach, w kościołach oraz robienie dekoracji okolicznościowych. 
  2. Odbyła się w tym roku pielgrzymka parafialna do Gietrzwałdu, jest obecnie organizowana pielgrzymka do Meksyku, zostały rozegrane Turnieje w szachy i w warcaby, były mikołajki dla dzieci i Służby Liturgicznej Ołtarza 
  3. Niektóre Inwestycje i remonty dokonane w tym roku*

Lasowice: Projekt i wykonanie nowego ołtarza i ambony, zakupienie nowych obrusów do Kościoła i chodników, pielęgnacja drzewostanu na przylegającym do kościoła cmentarzu, renowacja krzyża misyjnego i jego konserwacja, montaż tablicy ogłoszeń przed kościołem;

Ruja: przycinka drzewostanu na cmentarzu przylegającym do kościoła, zerwanie starego chodnika i położenie nowego wokół kościoła, odkrycie krypty przy wejściu do kościoła, wymiana chorągwi, uszczelnienie okien, montaż tablicy ogłoszeń przed kościołem;

Tyniec: renowacja wnętrza pod chórem kościoła i montaż nowych płyt granitowych oraz barierki zabezpieczającej wejście, renowacja fragmentu starego muru wokół Sanktuarium, montaż płyt pamiątkowych w kaplicy św. Floriana, zrobienie ozdobnego cokoliku wokół krzyża misyjnego, wyczyszczenie powierzchni krzyża i tabernakulum w kościele, powstała droga asfaltowa na cmentarz; 

Dzierżkowice: renowacja elewacji całości kaplicy, został skończony parking i przycięte drzewa;

Plebania: pomalowanie elewacji plebanii i usunięcie pęknięć, uszczelnienie stropodachu.

* Zostały wybiórczo wymienione niektóre dokonane inwestycje

Parafia nie ma długów finansowych. Otrzymaliśmy w tym roku dodatkowo dotację 10 tyś. z Gminy Ruja. Jako Ks. Proboszcz wszystkim parafianom, ofiarodawcom i postronnym osobom, które nas wspierają duchowo, fizycznie  i materialnie z serca bardzo dziękuje. Bóg zapłać!