Adwent 2020

W niedzielę 29 listopada rozpoczął się okres przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, czyli Adwent. Jest to czas radosnego oczekiwania na spotkanie z Panem i przygotowania się do niego przez pokutę i oczyszczenie.

W naszych kościołach zagościła piękna adwentowa dekoracja.

Słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego „adventus”, które oznacza przyjście. W czasie adwentu przed ołtarzem w kościele ustawia się cztery świece, które symbolizują cztery tygodnie Adwentu i wskazują na najważniejsze etapy historii zbawienia. Pierwsza symbolizuje proroków, którzy zapowiedzieli przyjście Mesjasza; druga – zapalana jest na pamiątkę miejsca, w którym narodził się Zbawiciel; trzecia przypomina pasterzy, którzy jako pierwsi ujrzeli Jezusa i ogłosili światu „radosną nowinę”. Niedziela ta nosi nazwę Gaudete („Radujcie się”), dlatego świeca ma radosny, różowy kolor. Ostatnia, czwarta, symbolizuje aniołów, którzy objawili się pasterzom w grocie betlejemskiej, ogłaszając im narodziny Dzieciątka Jezus.

Nieodłącznym elementem Adwentu są msze św. roratnie poświęcone Matce Bożej, którą symbolizuje specjalna świeca zwana roratką. Wierni przychodzą na nią z zapalonymi lampionami, których światło symbolicznie „rozprasza ciemności zła”.

APEL
PREZYDIUM KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
NA CZAS ADWENTU

“W porównaniu z poprzednimi, tegoroczny Adwent będzie wyjątkowy. Pandemia zmieniła nasz codzienny sposób funkcjonowania, również w wymiarze duszpasterskim i praktyk religijnych. W wielu osobach wywołuje ona lęk i niepewność. Właśnie dlatego prosimy, aby w nadchodzącym czasie otworzyć nasze serca na nadzieję, którą przynosi Chrystus. Niech oczekiwanie na spełnienie tej nadziei umocni naszą wiarę, stając się źródłem pokoju serca oraz przyczyni się do przemiany nie tylko pojedynczych osób, ale i całych społeczności – naszych rodzin i naszej ojczyzny.”

Pełna treść apelu
https://ekai.pl/dokumenty/apel-prezydium-kep-na-czas-adwentu-w-roku-2020/

Tags: