Dożynki gminne i parafialne 2019

Tegoroczne dożynki gminne odbyły się w sobotę 31 sierpnia w Tyńcu Legnickim. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną, której celebrował ks. Proboszcz Parafii Ruja Wiesław Złotek.

Podczas Mszy św. przedstawiciele rolników wręczyli Kapłanowi oraz Wójtowi Gminy Pawłowi Gregorczukowi tradycyjne bochny chleba, które są składane jako wotum wdzięczności dobremu Panu Bogu za tegoroczne plony. W homilii mogliśmy usłyszeć słowa dziękczynienia Bogu za to, że mamy chleb powszedni, Matce Bożej za całe dobro, jakie czyni w naszym życiu, rolnikom, którzy pracują w „pocie czoła”, Matce Ziemi za to, że nas żywi oraz Chrystusowi, który w darze Eucharystii w tej małej kruszynie chleba ofiaruje ludziom siebie samego w najczystszej synowskiej miłości. Po Mszy św. wszyscy uczestnicy podzielili się upieczonym chlebem w geście braterskiej solidarności.

Dalsze obchody uświetniły liczne zabawy, rywalizacje, a w ciągu pikniku można było posmakować tradycyjnych dań kuchni polskiej, które przygotowały poszczególne sołectwa.

Następnego dnia w niedzielę we wszystkich kościołach odprawione zostały uroczyste Msze św. dożynkowe. Zgodnie z wielowiekową tradycją świątynie zostały odświętnie przystrojone w kwiaty, zioła, zboża jak również pięknie wykonane wieńce. Jak w ubiegłych latach głównym celebransem był, zawsze serdecznie witany w naszej wspólnocie parafialnej, ks. Jarosław Kowalczyk, Dyrektor Wydziału Katechetycznego z Legnicy.

Ksiądz zachęcał w słowach homilii do refleksji nad pychą i pokorą. Lekcji pokory uczymy się przez całe życie. Chrystusowa szkoła Ewangelii wzywa do pokory, przyjęcia prawdy o sobie wobec Boga. Człowiek pokorny to ten, który staje się prawdziwie szczęśliwy, gdy może służyć innym w sposób całkowicie bezinteresowny. A możemy to osiągnąć, słuchając Słowa Bożego i naśladując życie Chrystusa ukrzyżowanego.

« z 8 »
« z 6 »