Parafialna Pielgrzymka do Włoch

Po 25 latach ponownie wierni z naszej parafii wyruszyli w autokarową pielgrzymkę do Włoch. Została zorganizowana przez proboszcza parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty w Rui Ks. Wiesława Złotka i Biuro turystyczno-pielgrzymkowe ” Elżbieta” z Legnicy. Do naszej grupy dołączyła grupa parafialna z Zagrodna z parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla wraz z proboszczem Ks. Janem Wojciechowiczem.
Pielgrzymka odbyła się w dniach 6-15 września 2018r. Program przewidywał odwiedzenie takich miejsc jak: Trydent, Wenecja, San Giovanni Rotondo, Monte San Angelo, Pompeje, Wyspę Capri, Monte Cassino, Rzym, Neapol, Cascie i Asyż.

W ciągu dziesięciu dni, dzięki solidnej pracy kierowców, przewodnika Pana Przemka oraz kapłanów i miejscowych przewodników, wszystkie wymienione miejsca zobaczyliśmy i zwiedziliśmy. Ponad 50 pełnych optymizmu osób postanowiło ofiarować trudy pielgrzymki w określonych intencjach wzbudzonych przez siebie. Wyruszyliśmy w długą podróż z Rui dnia 6 września ok. 4.00 rano. Po kilkunastu godzinach jazdy, podczas której dużo modliliśmy się do Pana Boga i Maryi, przekroczyliśmy granicę włoską i pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od Trydentu. W każdym dniu pielgrzymowania uczestniczyliśmy we Mszy św., którą odprawiali nasi kapłani. Oprócz zabytków, którymi nacieszyliśmy nasze oczy, mogliśmy skosztować m.in. pysznej włoskiej kawy czy wybornych lodów. Korzystaliśmy także z kąpieli morskich i słonecznych ciepłych wrześniowych dni. Zmęczeni, ale pełni duchowych przeżyć docieraliśmy każdego dnia do hotelu, gdzie jak zwykle z wielkim apetytem pochłanialiśmy zawartość naszych talerzy i udawaliśmy się do łóżek, aby móc z nową werwą przeżywać kolejny dzień pielgrzymowania.

Wspólne pielgrzymowanie zakończyliśmy w Asyżu – mieście, gdzie żył i działał św. Franciszek i św. Klara. Po ciężkim i męczącym dniu w godzinach wieczornych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Na miejscu byliśmy ok. 12.30. Zobaczyliśmy piękne i święte miejsca. Bardzo ważnym dla nas przeżyciem duchowym był udział w Audiencji Generalnej z Papieżem Franciszkiem na Placu św. Piotra w Rzymie oraz modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II. Msza św. polowa na Monte Cassino oraz złożenie biało-czerwonych kwiatów przy grobie gen. Władysława Andersa jako hołd poległym polskim bohaterom, odśpiewanie piosenki „Czerwone Maki na Monte Cassino”, były to wydarzenia poruszające nasz patriotyzm i dumę narodową. Te wrażenia pozostaną na zawsze w naszej pamięci. Za to wszystko z całego serca dziękujemy!

W niedzielę 14 października odbyło się spotkanie popielgrzymkowe w świetlicy parafialnej w Zagrodnie. Rozpoczęliśmy je modlitwą różańcową w Kościele przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, gdzie jako pątnicy dziękowaliśmy za szczęśliwą podróż i owoce pielgrzymowania. Następnie w świetlicy przy plebanii odbyła się agapa i wspólne wspominanie pielgrzymki poprzez dyskusje oraz oglądanie najciekawszych zdjęć.

Uczestniczka pielgrzymki: Gabriela Garuch

« z 7 »