Pielgrzymka do Częstochowy

W dniach 20-21 kwietnia odbędzie się autokarowa pielgrzymka do Częstochowy. Chcemy nawiedzić także Sanktuarium NMP  w Gidlach. Wyjazd w piątek w godz. popołudniowych, powrót w sobotę wieczorem. Koszt wyjazdu z przewodnikiem, noclegiem, śniadaniem, opłatami parkingowymi 100 zł od osoby.


Największym skarbem Jasnej Góry jest Cudowny Wizerunek Matki Bożej. Dzięki niemu Jasna Góra stała się w XV w. jednym z największych sanktuariów maryjnych w Polsce. Według tradycji, Obraz Jasnogórskiej Pani miał malować św. Łukasz Ewangelista jeszcze za życia Najświętszej Panienki. Ta sama tradycja podaje nawet, że Obraz jest malowany na płycie stołu używanego przez świętą Rodzinę w Nazarecie. Więcej informacji na stronie www.jasnagora.pl

Jasna_Góra

Gidle – to miejscowość leżąca między Częstochową a Radomskiem, okolona wstęgami rzek Wartyi Wiercicy. W latach 1640-1655 wybudowano tu kościół klasztorny dominikanów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wnętrze bogato dekorowane, wyposażenie XVIII wiek, m.in. rzeźba Matki Boskiej z XVI wieku, koronowana w 1923 roku – sanktuarium maryjne Matki Bożej Gidelskiej.

Dzieje tego sanktuarium są ściśle związane z historią maleńkiej, bo zaledwie dziewięciocentymetrowej figurki Matki Bożej z Dzieciątkiem, w sposób niezwykły znalezionej w 1516 roku na polu, należącym do włości rodziny Gidzielskich.

Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Krążą wśród wiernych opinie, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz (nawrócenia), a z Gidel – lekarką ciał. Zachowało się bardzo wiele świadectw, pisanych i malowanych na tabliczkach wotywnych wieszanych wokół ołtarza, mówiących o dokonanych dzięki Jej wstawiennictwu cudownych uzdrowieniach. Więcej informacji na stronie gidle.dominikanie.pl/

MatkaBozaGilde

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 1 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.