Sprawozdanie parafialne za 2022

Sprawozdanie parafialne A.D. 2022

sprawozdanie22_logo
 1. Życie religijne tworzą mieszkańcy osiedleni w sześciu miejscowościach. Stan obecny parafii to 1457 osób (w tym mieszkańcy DPS w Prząśniku). Na Msze św. niedzielne chodzi ok. 20%. W parafii posługują dwie Panie katechetki, którym składam serdeczne podziękowanie. Byliśmy na pielgrzymkach w Meksyku i Sycylii, dzieci, młodzież i chętne osoby były na wycieczkach w górach, Świeradowie Zdroju i Krakowie. W tym roku rekolekcje wygłosił ks. T. Ślazyk z Lubina, a dożynki parafialne poprowadził ks. F. Molski ze Zgorzelca, gościliśmy pielgrzymów z DPS w Prząśniku, którzy mieli Mszę św. w Tyńcu leg., jak również był u nas ks. B. Kryłowski z pielgrzymką, odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu ojca franciszkanina Łukasza Buksy. Zaangażowaliśmy się w pomoc dla Ukrainy duchowo i materialnie poświęcając świat Niepokalanemu Sercu NMP w obliczu wojny.
 2. Życie sakramentalne. W okresie Adwentu odbywa się spowiedź św. dla mieszkańców.
  – pożegnaliśmy 23 zmarłych
  – chrzest przyjęło 6 dzieci
  – małżeństwo zawarło 3 pary
  – I Komunię św. przyjęło 5 dzieci, a bierzmowanych 22 osoby
  – chorych 8 osób
 3. W Kościele posługują ministranci i osoby czytające Pismo św. Dziękuje za włączenie się nowych osób w funkcje posługiwania Słowem Bożym. W każdym kościele gromadzi się grupa Żywego Różańca św. Przy parafii działa aktywnie Rada Parafialna służąca radą i pomocą, zbiera „składki” na cele remontowe, której bardzo dziękuje. Jak co roku przechodzi przez naszą parafię Piesza Pielgrzymka do Częstochowy (ponad 500 osób w tym roku), jest też Dekanalna Droga Krzyżowa z Prochowic do Tyńca leg. (ok 150 osób), są organizowane Dożynki Parafialne, działa grupa modlitewna „Margaretka”. Dziękuję za przekazanie choinek do kościołów, elektrośmieci na cele misyjne, mieszkańcom Tyńca Leg. składam podziękowanie za przygotowanie Uroczystości Bożego Ciała, gościliśmy wspólnotę „Śladami Maryi”, która miała całodobowe czuwanie w Sanktuarium. Dzięki staraniom Gminy i Parafii powstał krótkometrażowy film o kościele w Rui. Powstanie film o kościele w Lasowicach. Dziękuje za koszenie trawy, utrzymanie porządku na wszystkich cmentarzach, w kościołach oraz robienie dekoracji okolicznościowych, rozprowadzanie kremówek przed kościołem w Lasowicach.
 4. Został rozegrany turniej w szachy i w warcaby, były mikołajki dla dzieci i Służby Liturgicznej Ołtarza.
 5. Niektóre Inwestycje i remonty dokonane w tym roku:*
  Lasowice: powstał projekt renowacji organów, został zamontowany mikrofon na ambonie, dokonało się poświęcenie nowego ołtarza, powstał plan chodnika wokół kościoła;
  Ruja: dokonała się przycinka drzewostanu na cmentarzu przylegającym do kościoła naprzeciwko szkoły, wysypaliśmy kamieniem parking przed cmentarzem, została zamontowana nowa ambona
  i mikrofon;
  Tyniec: został pomalowany kościół wewnątrz, zamontowana ozdobna balustrada, naprawiliśmy mur na cmentarzu i wokół kościoła wysypując ozdobnym kamieniem, zostały posadzone krzewy
  i umieszczony historyczny kamień na posesji sanktuarium, naprawiliśmy dach po wichurze przy pomocy OSP ze Strzałkowic.
  Dzierżkowice: zamontowaliśmy drewnianą, przednią ścianę nad wejściem do kaplicy, dokończyliśmy pracę na parkingu przy kaplicy;
  Plebania: został zrobiony dach i pokryty blachą na pomieszczeniu gospodarczym przy plebani.

  * Zostały wybiórczo wymienione niektóre dokonane inwestycje. Nie zostały w sprawozdaniu uiszczone koszty energii elektrycznej, odpadów komunalnych, wody czy utrzymania plebanii. Parafia nie ma długów finansowych. Otrzymaliśmy w tym roku dodatkowo dotację 50 tyś. z KGHM Polska Miedź. Nie otrzymaliśmy jeszcze dotacji z „Partnerstwa Kaczawskiego” 70 tyś.

  Jako Ks. Proboszcz wszystkim parafianom, ofiarodawcom i postronnym osobom, które nas wspierają duchowo i materialnie z serca bardzo dziękuje. Bóg zapłać!