Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 2021

Pięćdziesiątego dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim obchodzimy święto Ducha Świętego, potocznie nazywane „Zielone Świątki”. W tym roku, w kościele katolickim, obchodziliśmy uroczystość 23 czerwca.

W homilii, którą wygłosił Ks. Proboszcz mogliśmy usłyszeć słowa nauki o Duchu Świętym w trzech aspektach. Po pierwsze, gdzie możemy spotkać trzecią Osobę Boską? Ducha Parakleta doświadczamy w sakramentach, szczególnie w sakramencie małżeństwa, Eucharystii, pokuty i pojednania. Po drugie powinniśmy prosić Ducha Świętego o otwartość, żeby w nas działał, otwierał na łaskę. Ks. Wiesław przytoczył wymowny przykład rodziny, w której mąż posyłał żonę na Mszę Świętą w imieniu swoim i syna. Pewnego dnia mężczyzna miał sen, w którym oczekiwał z rodziną u bram nieba. Jednak Anioł, który wpuszczał ludzi, zdecydował, że do nieba za męża i syna wejdzie tylko żona. Mężczyzna uznał to jako unaocznienie jego dotychczasowego życia. Pod natchnieniem Ducha Świętego postanowił przemienić swoje życie. Po trzecie Duch Święty na kartach Ewangelii wzywa nas do jedności. Powinniśmy cieszyć się życiem, tak jakby każdy dzień miał być tym ostatnim na ziemi.

W tym roku uroczystość miała podwójny wymiar, gdyż tego dnia przedstawiciele Rady Parafialnej oraz Liturgiczna Służba Ołtarza poprosili o Mszę Świętą w intencji 20 rocznicy święceń kapłańskich ks. Wiesława Złotka. Kapłan oprócz pięknych życzeń i kwiatów otrzymał dar duchowy w postaci modlitwy „Margaretki”. Ks. Wiesławowi życzymy błogosławieństwa Bożego na kolejne lata posługi, a w szczególności prowadzenia Ducha Świętego.

« z 10 »