Chatka Górzystów

W dniu 16 sierpnia 2019r. w piękny słoneczny poranek pan Janek zasiadł za sterami naszego autokaru. Proboszcz dla formalności sprawdził obecność oraz humor jaki każdy zabrał na drogę. Modlitwa, śpiew, towarzyszyły nam podczas pokonywania kolejnych miejscowości takich jak Złotoryja, Lwówek Śląski, Gryfów czy Jelenia Góra. Przed godz. 10:00 dotarliśmy do Świeradowa Zdrój, a dokładniej do Pijalni Wód. Łyk radoczynnej wody, jaka tam występuje, dał sygnał, że jesteśmy gotowi do wyprawy na Halę Izerską, na której stoi do dzisiejszego dnia szkoła. Jedyny zachowany budynek niemieckiej wsi Groß-Iser. Zniszczona w latach powojennych osada zmieniła losy szkoły. Powstaje schronisko dla turystów –CHATKA GÓRZYSTÓW (840m n.p.m.)

Ruszamy niebieskim szlakiem po stromych wystających kamieniach i tak po około 2 godz. ukazuje się asfaltowa nawierzchnia. To znak, że do celu mamy jeszcze (albo już) dwie doliny, niewielkie wzniesienie i strumyk z krystaliczną zimną wodą. Niektórym udało się nawet dostrzec Rusałkę Izerę-ducha gór. Gdy oczy nasze ujrzały panoramę Hali Izerskiej niebo zapłakało ciepłym letnim deszczem. 300-400m biegiem do schroniska pokazały ile jeszcze energii drzemie w naszym ciele. Zwycięzca w nagrodę otrzymał naleśnik z bitą śmietaną-specjał tego schroniska.

Regeneracja sił na powrót czerwonym szlakiem trwała do godz. 13:00. Wracając łagodniejszym, ale za to dłuższym i krętym szlakiem dotarliśmy do fontanny w centrum Świeradowa. Czas wolny spędziliśmy na lodach, pizzy czy przepysznej kawie. O godz. 17:00 pożegnaliśmy żabkę Kwisię i ruszyliśmy w kierunku parafii, gdzie odbywał się festyn. W Jeleniej Górze odwiedziliśmy jak zawsze KFC. Mimo zmęczenia pełni wrażeń z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do swoich domów.

Dziękujemy Wójtowi Gminy Ruja i proboszczowi Wiesławowi Złotek za zorganizowanie tego wyjątkowego wypoczynku.

Relacjonował Janusz Czupak

« z 6 »